آسیب های ورزشی، کمپرس سرد یا گرم؟

آسیب های ورزشی، کمپرس سرد یا گرم؟

اکثر ورزشکاران می دانند که هنگامی که به یک جراحت حاد مانند آسیب دیدگی زانو، دچار می شوند، باید از یخ استفاده کنند، اما نمی دانند چه زمانی لازم است از گرما برای کمک به بهبود آسیب ها استفاده کنند. راهنمایی های زیر به شما کمک می کند که این آسیب ها را دسته بندی کرده و بدانید در کجا باید از چه راهی برای بهبود درد استفاده کنید.

دردهای حاد و مزمن

دو نوع اصلی آسیب های ورزشی وجود دارد: دردهای حاد و دردهای مزمن.

  • درد حاد، دردی است که سریع شروع می شود و کوتاه مدت است.
  • درد مزمن به آرامی آغاز شده و تداوم دارد و مدت زیادی طول می کشد تا بهبود یابد.

آسیب های حاد و مزمن

آسیب های حاد، به طور ناگهانی ایجاد شده، تیز بوده و در اثر ضربه های شدید ایجاد می شوند و باعث ایجاد دردهای شدید می شوند. در اغلب موارد دردهای حاد در اثر ضربه هایی مانند سقوط، رگ به رگ شدن و برخورد شدید با چیزی ایجاد می شوند. آسیب های حاد باعث ایجاد علائم و نشانه های مانند درد، حساسیت به لمس، قرمزی، پوستی که در لمس داغ است، تورم و التهاب می شوند. اگر دچار تورم شده اید، جراحت تان حاد است.

آسیب های مزمن، ظریف بوده و به آهستگی گسترش می یابند. درد ممکن است بیاید و برود و باعث دردی مبهم شود. این آسیب ها اغلب در اثر استفادۀ بیش از اندازه ایجاد می شوند، البته گاهی هنگامی که یک آسیب حاد به درستی درمان نشود نیز ایجاد می شوند.

سرما درمانی با یخ

سرما درمانی با یخ، بهترین درمان سریع برای دردهای حاد است زیرا درد و تورم را کاهش می دهد. یخ یک تنگ کنندۀ عروق است، به عبارتی باعث می شود که عروق خونی تنگ شده؛ در نتیجه جریان خون به محل آسیب دیده و خونریزی زیر پوستی کمتر شود.

برای استفاده از یخ در درمان دردهای حاد، یخ را در یک کیسه نایلونی ریخته و آن را در یک حوله بپیچید و به مدت ۱۰ دقیقه روی منطقۀ آسیب دیده قرار دهید. سپس یخ را برداشته و اجازه دهید دمای پوست به حالت عادی برگردد و دوباره یخ را روی قسمت آسیب دیده قرار دهید. می توانید این کار را دو تا سه بار در روز و تا سه روز انجام دهید.

علاوه براین، از سرما درمانی در آسیب های ناشی از استفاده بیش از حد از عضلات یا درد مزمن در ورزشکاران نیز استفاده می شود. در ورزشکاری که درد مزمن زانو دارد و بعد از دویدن نیز این درد بیشتر می شود، می توان برای کاهش درد و التهاب، بعد از هر تمرین ورزشی از سرما درمانی استفاده کرد.

گرما درمانی

گرما درمانی به طور کلی برای صدمات مزمن یا آسیب هایی که هیچ التهاب یا تورمی ندارند، استفاده می شود. درد، سفتی و گرفتگی عضلات یا درد مفاصل، مواردی هستند که می توانید برای درمان آنها از گرما درمانی استفاده کنید. ورزشکاران با دردها یا آسیب های مزمن ممکن است از گرما درمانی قبل از انجام تمرینات، برای افزایش خاصیت ارتجاعی مفاصل و بافت های اطراف و تحریک جریان خون به منطقه استفاده کنند. همچنین گرما می تواند به از بین رفتن گرفتگی یا اسپاسم یا شل شدن عضلات کمک کند. از گرما درمانی بعد از انجام تمرینات ورزشی استفاده نکنید. بعد از انجام ورزش، یخ بهترین انتخاب برای بهبود آسیب های مزمن است.

به دلیل اینکه گرما، گردش خون و درجه حرارت پوست را افزایش می دهد، نباید از گرما برای درمان آسیب های حاد یا آسیب هایی که دچار التهاب هستند، استفاده کنید.

می توانید کمپرس گرم را به مدت ۱۵تا۲۰ دقیقه روی منطقۀ آسیب دیده استفاده کنید؛ به شرطی که از گرمای مناسب استفاده کرده و مستقیم منبع گرما را روی پوست تان قرار ندهید.

گرمای مرطوب بهتر است؛ بنابراین می توانید از یک حولۀ گرم و مرطوب استفاده کنید. می توانید از کیسه های آب گرم نیز برای کاهش دردهای مزمن استفاده کنید.

از آنجایی که آسیب ها ممکن است جدی باشد، اگر در مدت ۴۸ ساعت درد و تورم یا علائم آسیب بهبود نیافت،‌ حتما در اولین فرصت نزد پزشکتان بروید و مشکل را با او در میان بگذارید.


اشتراک گذاری

ارسال نظر